Sprawdź, które nawyki pogłębiają zmarszczki

Zmarszczki – ogół społeczeństwa wierzy, że pojawienie się ich jest efektem starzenia się ciała. Co ciekawe, niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że nie tylko upływ czasu powoduje, że zmarszczki zaczynają pojawiać się na naszej skórze. Jak się okazuje, zarówno to, co spożywamy, a także niezdrowe nawyki, które towarzyszą nam każdego dnia, należy również zaliczyć do przyczyn występowania zmarszczek.

Zmarszczki dzielą się na trzy duże grupy, które można podzielić ze względu na takie właściwości jak pochodzenie, występowanie, a także głębokość.

Zmarszczki grawitacyjne: Są powodowane przez ciężar własny skóry. Pod jego wpływem działa siła, która niejako „ściąga” skórę w dół. Odporność na to zjawisko zależy w dużej mierze od genów danej osoby, od typu posiadanej skóry, a także od sposobów w jaki ją chronimy. Jednymi z najczęściej występujących zmarszczek tego typu są te w kącikach ust,które można zauważyć ciągnąc usta w dół.

Zmarszczki mimiczne: Przyczyną ich powstawanie są ruchy mięśni znajdujących się na twarzy, czyli takich, których używamy, kiedy się śmiejemy, rozmawiamy. Wzory takich ruchów powodują zróżnicowane zmarszczki u każdej osoby. Na przykład, jeśli pije się napoje przez słomkę, to zmarszczki będą inne, niż w przypadku osoby, która używa bogatej mimiki twarzy w czasie prowadzenia rozmów. W każdym przypadku staną się one bardziej zauważalne, gdy skóra utraci elastynę i kolagen. Te wokół ust, na czole i tak zwane „kurze łapki” w okolicach oczu są najbardziej powszechnymi ze zmarszczek mimicznych.

Zmarszczki o mieszanym pochodzeniu: To te, których przyczyna jest kombinacją dwóch wcześniej omówionych. Przykładem mogą być zmarszczki występujące na szyi, które wynikają z ciężaru, ale również ich przyczyną jest wielokrotnie powtarzane wykonywanie gestu przytakiwania.

Nawyki powodujące zmarszczki:

  1. Palenie papierosów

Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości: papierosy to najczęstsza przyczyna pojawiania się tych niechcianych bruzd na twarzy, szyi i dekolcie.

  1. Dieta

Jeśli chcesz, by Twoja skóra była młoda i zdrowa, musisz pamiętać że jesteś tym, co jesz. Zbyt duża ilości cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym w codziennej diecie wpływa nie tylko na wagę – może też sprawić, że wyglądasz na starszą, niż jesteś. Niewłaściwa dieta wpływa na spadek elastyczności skóry, ale także zmienia kontur twarzy, wywołuje obrzęki pod oczami i drobne zmarszczki. Cukier rafinowany i inne proste węglowodany sprawiają, że poziom insuliny w organizmie wzrasta jak szalony, co z kolei może wywoływać stan zapalny. Wówczas produkowane są enzymy, które trawią kolagen i elastynę, a to kończy się obwisłą skórą i zmarszczkami.

  1. Picie alkoholu

Każdy rodzaj alkoholu odwadnia skórę. Oznacza to, że po nocnym piciu wysokoprocentowych napojów, twarz wygląda na spuchniętą i mniej świeżą z rana. Z czasem skóra traci elastyczność i z powodu niedostatecznego nawilżenia tworzą się bruzdy. Poza tym alkohol ma bardzo negatywny wpływ na poziom witaminy A, która jest dla skóry i ciała niezwykle ważnym antyoksydantem. Witamina ta także niezbędna jest do regeneracji nowych komórek, pełni także istotną rolę w procesie tworzenia się kolagenu.

  1. Żucie gumy

Żucie gumy powoduje zmarszczkę, którą można dość często zaobserwować pod dolną wargą

  1. Niezmywanie makijażu

Makijaż, jak i zanieczyszczenia środowiskowe, które gromadzisz na swojej Twarzy w ciągu dnia, przenikają przez pory, niszcząc kolagen i elastynę. Przyśpiesza to proces starzenia powodując na twarzy kurze łapki i inne zmarszczki. By temu zapobiec, starannie oczyść i nawilż twarz każdego wieczoru, zanim położysz się do łóżka.

      6. Rozciąganie twarzy podczas nakładania makijażu

Ta praktyka wywołuje zmarszczki. Podczas nakładania makijażu nie rozciągaj twarzy. Chodzi raczej o to, by ją delikatnie ruszać.

  1. Pomijanie kremów z filtrami UV

Wszystkie dobrze wiemy, że nigdy nie wolno nam zapominać o kremie z filtrem UV. Jednak  często, gdy spędzamy dzień na zewnątrz, po prostu o tym zapominamy. Niestety nawet 5 minut na słońcu może prowadzić do spadku poziomu kolagenu, co kończy się powstaniem bruzd.

  1. Spanie na brzuchu

Jeśli regularnie śpisz z twarzą w poduszce, możesz nabawić się zmarszczek. Inną opcją jest spanie na plecach.

      9. Siedzący tryb życia

Udowodniono, że brak regularnej aktywności fizycznej powoduje szybsze starzenie się skóry.

  1. Bezsenność

Brak odpowiedniej ilości dobrego snu jest połączony z przedwczesnym starzeniem się skóry, ponieważ to właśnie sen stymuluje wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za produkcję kolagenu.

Jak długo cieszyć się piękna skórą bez zmarszczek?

Na to pytanie każda z nas chciałaby znać odpowiedź. Nie jest ona jednak taka prosta. Na pewno ogromne znaczenie mają nasze predyspozycje, czyli geny. Unikanie powyższych nawyków pozwoli także znacząco opóźnić proces pojawiania się pierwszych zmarszczek. Dobrze nawodniony organizm to podstawa pielęgnacji. Odpowiednio dobrane do potrzeb konkretnej skóry kosmetyki pozwolą uzupełniać i leczyć wszelkie pojawiające się problemy. Niezbędna jest także profesjonalna pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym. Istnieje wiele zabiegów, których celem jest zapobieganie pojawianiu się pierwszych zmarszczek, ale także korygowanie już istniejących. Mówimy tutaj o szerokim wachlarzu usług począwszy od maseczek połączonych z masażem twarzy, poprzez zabiegi ujędrniające (endermolift), mezoterapię igłową. Głębokie bruzdy i zmarszczki wymagają często silniejszego działania i tutaj zalecane są zabieg medycyny estetycznej jak wypełniacze (kwas hialuronowy) czy toksyna botulinowa, tak zwany botox. Odpowiednia terapia powinna być jednak zawsze skonsultowana i zaplanowana przez kosmetologa bądź lekarza medycyny estetycznej.

Zapisz się do Newsletter'a

A raz w tygodniu otrzymasz atrakcyjną promocję
przygotowaną wyłącznie dla naszych subskrybentów:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 RODO (czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) informuję, iż:

Twoje dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.

Zapisz się