Kwas hialuronowy – co warto o nim wiedzieć?

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Jego najważniejszą właściwością jest wiązanie wody dzięki czemu odpowiada za nawilżenie skóry. W najwyższym stężeniu występuje w skórze, mazi stawowej i w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest także ważnym składnikiem naczyń krwionośnych, płynów ustrojowych oraz tkanki łącznej. Ma bogate zastosowanie w leczeniu wielu chorób, m.in. nowotworów, zapalenia stawów, chorób wątroby i oczu. Jednak nas, najmocniej interesuje zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej.

Każdego dnia około 30 % kwasu hialuronowego w naszym organizmie w sposób naturalny ulega rozkładowi. Z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego zmniejsza się stopniowo, a jego niedobory powodują, że skóra staje się sucha, traci elastyczność i jędrność, a w efekcie czego pojawiają się na niej zmarszczki. Dlatego standardem stały się zabiegi uzupełniające w skórze niedobory kwasu hialuronowego. Możemy dostarczyć go za pomocą zastrzyków, tabletek oraz kremów oraz zabiegów w gabinecie kosmetologicznym.

Kwas hialuronowy można aplikować w wielu obszarach naszego ciała. Pragniemy pozbyć się bruzd nosowo – wargowych, zmarszczek palacza, bruzd „marionetki”, ale także poprawić usta, zniwelować cienie i ubytki pod oczami czy nawet wyrównać nasadę nosa. Popularnym zastosowaniem kwasu jest również nawilżanie wybranej okolicy przy pomocy mezoterapii igłowej, wolumetria twarzy czy zabiegi z kategorii leczniczych jak pomoc przy odbudowanie mazi stawowej, a to wszystko bez pomocy skalpela.

Co powinniśmy wiedzieć o zabiegu ostrzykiwania kwasem hialuronowym?

Zabieg kwasem hialuronowym nie należy do bolesnych. Jeżeli Pacjent jest szczególnie wrażliwy na ból można go wykonać znieczulenie miejscowe. Każdy zabieg jest poprzedzony konsultacją lekarską i trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, w zależności od rodzaju zabiegu i obszaru, który poddajemy iniekcji. Powikłania, jakie mogą wystąpić po podaniu kwasu hialuronowego, to lekki zaczerwienienie oraz niewielki obrzęk, który utrzymuje się zazwyczaj 2 dni. Alergia na kwas hialuronowy, który jest przecież naturalnym składnikiem naszego organizmu występuje niezwykle rzadko. Każde niepokojące objawy po zabiegu powinny być jednak skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Utrzymanie efektu podania kwasu hialuronowego jest bardzo indywidualne dla każdego pacjenta. W zależności od miejsca podania efekt zabiegowy utrzymuje się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Czynnikami, które wykluczają wykonanie zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, są między innymi: ciąża i laktacja, choroba nowotworowa, alergia na składniki preparatów, problemy z krzepliwością krwi i stosowanie leków przeciwzakrzepowych, opryszczka i inne stany zapalne skóry, zaburzenia w pracy tarczycy oraz niewyrównana cukrzyca.

Ciekawostka – czym się różni botoks od kwasu hialuronowego?
Botoks (toksyna botulinowa) to silnie działająca neurotoksyna. Jej działanie polega na osłabieniu bądź całkowitym przerwaniu przewodnictwa nerwowego mięśni. Jest to więc całkiem inna substancja o innym sposobie działania.

 

Zapisz się do Newsletter'a

A raz w tygodniu otrzymasz atrakcyjną promocję
przygotowaną wyłącznie dla naszych subskrybentów:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 RODO (czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) informuję, iż:

Twoje dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.

Zapisz się