Jak pielęgnować włosy zimą?

Zmienna temperatura, wiatr, śnieg i ugniatanie pod czapką. Nasze włosy zimą nie mają lekko – dodatkowo, czasem nieprawidłowa pielęgnacja, złe nawyki i zbyt duże ilości lakieru powodują, że nasza fryzura zimą to istny koszmar.

Niskie temperatury sprawiają, że gruczoły łojowe skóry włosów pracują dużo wolniej, przez co włosy pozbawione zostają bariery ochronnej. Robią się słabe, matowe i podatne na wypadanie. Jak więc pielęgnować włosy zimą by cieszyć się zdrowymi kosmykami wiosną?

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Włosy, które mają tendencję do przetłuszczania należy myć tak często, jak tego potrzebują. Częste mycie włosów zupełnie im nie szkodzi, pod warunkiem używania odpowiednich kosmetyków do ich pielęgnacji. Dobrze dobrany kosmetyk dostarczy włosom to, czego im brakuje – nawilży skórę głowy, nie przesuszy jej. Nie sprowokuje także większej produkcji łoju. Odżywki i balsamy powinny być lekkie i wyłącznie „do spłukiwania”. Na końcu zaleca się polać skórę głowy chłodnym prysznicem by uśpić gruczoły łojowe i wydłużyć czas do następnego mycia.

Unikaj farb rozjaśniających

Wynika to z wcześniej opisanych przyczyn! Włosy zimą mają tendencje do wysuszania, a farba rozjaśniająca bardzo wzmogła by ten efekt. Nie zaleca się więc stosowania farb rozjaśniających w tym okresie. Warto tak zaplanować kolejne koloryzacje by wykonać je w jak najbardziej zbliżonych do wiosennych temperaturach. 

Często puszące się włosy

I tu także bez większego zaskoczenia, bo kolejne zimowe utrapienie – puszenie i elektryzowanie się włosów ma swoją przyczynę w ich wysuszeniu. Jeżeli masz taki problem bezwzględnie stosuj szampony nawilżające, a w krytycznych sytuacjach, kiedy włosy mocno elektryzują się i uniemożliwia to założenie czapki może je przygładzić lekko nawilżonymi dłońmi. 

Włosy słabe, matowe, łamliwe

Jeżeli nasze włosy od długiego czasu poddawane są nieprawidłowej pielęgnacji zimą ten problem po prostu się wzmaga. Włosy są słabe i łamliwe, zaczynają wypadać najczęściej już późną jesienią. Warto pamiętać wtedy by skonsultować swoje nawyki pielęgnacyjne z fryzjerem specjalistą. Mycie włosów w nieprawidłowej temperaturze, źle dobranymi kosmetykami oraz powielane mity na temat suszenia i modelowania fryzury w dłuższej perspektywie czasu mają katastrofalne skutki. To zadziwiające, jakie efekty są w stanie przynieść małe zmiany. 

Pielęgnacja włosów jest ważna cały rok. Zimą często wzmagają się problemy, na które pracujemy wiele miesięcy wcześniej. Warto więc przyjrzeć się, jak to robimy i korygować sposób postępowania, a z czasem zauważymy efekty naszych wysiłków. 

STRZYŻENIE I KONSULTACJE SPECJALISTY

 

Zapisz się do Newsletter'a

A raz w tygodniu otrzymasz atrakcyjną promocję
przygotowaną wyłącznie dla naszych subskrybentów:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 RODO (czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) informuję, iż:

Twoje dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.

Zapisz się