Zabieg endolift – likwidacja tkanki tłuszczowej i napięcie skóry twarzy

Poznaj cenę i zapisz się na zabieg

Kolagen nazwany „tworzywem młodości”, to białko odpowiedzialne za gęstość, elastyczność i jędrność skóry. Jest on bardzo ważnym i występującym w dużych ilościach składnikiem organizmu – rocznie wytwarzane jest i podlega naturalnej wymianie około 3 kg. U ludzi młodych tworzona nowa tkanka systematycznie odbudowuje jego włókna.

Niestety, z wiekiem organizm zmniejsza wytwarzanie kolagenu, zaś w wieku średnim niemal traci się zdolność jego odtwarzania. Proces ten zaczyna się dość szybko – jak stwierdzają badania naukowe, od 26 roku życia zdolność jego odtwarzania zaczyna się stopniowo zmniejszać. Proces ten może przyspieszyć uprawianie sportów wyczynowych czyli nadmierna aktywność fizyczna, zbyt częste i forsowne opalanie (także w solarium) oraz słaba odporność, skutkująca licznymi chorobami w sezonie jesienno-zimowym.

Zaburzenia w wytwarzaniu kolagenu mogą być przyczyną poważnych schorzeń jak bóle kręgosłupa, sztywność stawów, problemy ze dolegliwościami bólowymi stawów biodrowych i kolanowych. Innym, widocznym efektem braku kolagenu, są głębokie zmarszczki, cellulit i przedwczesne wypadanie włosów. Zlekceważenie braku kolagenu może doprowadzić do tzw. syndromu przedwczesnego starzenia; osoba nim dotknięta wygląda na 10-15 lat starsza niż wynosi jej wiek metrykalny!

Jest to nie tylko problem w życiu prywatnym – według badań University of British Columbia, potencjalni pracodawcy kierują się często młodym wyglądem osoby aspirującej o pracę. Bywają przy tym przypadki, że dobrze wyglądający czterdziestokilkulatek bądź czterdziestokilkulatka wyprzedzili na rozmowach o pracę zaniedbanego trzydziestolatka bądź trzydziestolatkę. Pracodawcy uzasadniali swoje decyzje stwierdzeniem, że zadbany człowiek zwraca więcej uwagi na swoje zdrowie, a zatem i lepiej pracuje.

Jednak problemom związanym z brakami kolagenu, spowodowanymi wiekiem, można zaradzić. Jedną z interwencji skutecznych w redukcji oznak upływającego czasu, jest zabieg z wykorzystaniem światła laserowego.

Techniką najlepiej sprawdzającą się przy tych zabiegach jest ENDOLIFT. Służy on zmianie napięcia skóry i redukcji tkanki tłuszczowej nie tylko w obrębie twarzy, ale i całego ciała. Do tego zabiegu używany jest laser diodowy LASEmaR 1500, opracowany przez firmę Eufoton, stosowany w medycynie już od 2009. W efekcie zabiegu następuje całkowita restrukturyzacja włókien kolagenowych, zmienia się też napięcie tkanki skórnej. Stymulowana jest też produkcja kolagenu, ujędrniana i zagęszczana jest skóra.

W laserze LASEmaR 1500 zamontowano nieco tylko grubsze od ludzkiego włosa włókna optyczne o grubości 200 i 300 mikronów. Dają one możliwość indywidualnego dostosowania zabiegu do pacjenta, zależnie od potrzeb np. wiotkości skóry czy nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Co ważne, te zabiegi nie wymagają znieczulenia – ich aplikacja jest praktycznie niewyczuwalna dla pacjenta. Działanie lasera stymuluje przy tym powierzchowne warstwy skóry, spłycając zmarszczki, a giętkie włókna łatwiej penetrują jej głębsze warstwy, powodując napinanie i ujędrnianie skóry i rozpuszczanie tkanki tłuszczowej. Odbudowa warstwy kolagenowej ze swej strony daje pozytywne zmiany wyglądu skóry i poprawę samopoczucia widoczne nawet po 6 miesiącach, kiedy zabiegi spowodują restrukturyzację tkanki. Zabiegi nie są także drogie, co umożliwia skorzystanie z większej ich liczby.

 

Mariusz Borkowski lekarz medycyny estetycznej, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe, szkolący się głównie we Włoszech.

Pracę lekarza traktuje jako powoływanie i wyzwanie. Proponuje swoim Pacjentom najbardziej skuteczne terapie i dlatego nieustannie szuka nowych rozwiązań uczestnicząc w międzynarodowych szkoleniach i kongresach. Jako ekspert ds. zdrowia uczestniczy w pracach Parlamentu Europejskiego. Jego główne obszary zainteresowań stanowią medycyna estetyczna oraz leczenie schorzeń wynikających z otyłości. Nie są mu też obce są zagadnienia zintegrowanych działań w opiece medycznej i wykorzystanie ich w telemedycynie.

Nowe technologie w medycynie dają nie tylko szansę na przeprowadzenie efektywnych zabiegów ale i zaplanowanie działań prewencyjnych, stąd ze swoimi Pacjentami wybiega kilka kroków naprzód myśląc o ich przyszłości. Dzieli się swoim doświadczeniem oraz aktywnie pomaga stowarzyszeniom pacjentów w ich codziennych zmaganiach. Za tą działalność trzykrotnie odznaczony przez Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżami Zasługi – brązowym, srebrnym i złotym.